Školní logoped

Logopedie na naší škole

V měsících září až listopad probíhá orientační vyšetření výslovnosti u všech žáků prvních tříd. Tato aktivita je organizována v malých skupinách během vyučování. S výsledky jsou vždy seznámeny třídní učitelky. Pokud je u žáka zjištěna vadná výslovnost některé hlásky nebo jiný problém, jsou informováni rodiče těchto žáků.

Během září je na škole zahájena i ambulantní nápravná péče. Tato péče je pro přihlášené žáky bezplatná. Probíhá jednou týdně v délce 25 až 30 minut. Kapacita pro přihlášení do těchto lekcí je značně omezena. Poskytovat ji mohou logopedické asistentky Mgr. Markéta Kubištová a Mgr. Beata Černá. Přednostně jsou zařazováni žáci, kteří v nápravné péči pokračují již od uplynulého školního roku. Noví zájemci o tuto péči se mohou přihlásit v průběhu konzultačních hodin těchto učitelek nebo emailem.

Jakým způsobem probíhá nápravná lekce?

Každá lekce má několik částí:

Na lekci chodí žák sám, pokud chodí do školní družiny, logopedická asistentka si jej vyzvedne a zase jej odvede zpět. Pokud během lekce jdou ostatní žáci na oběd, logopedická asistentka žáka na oběd odvede po ukončení lekce a zároveň zajistí dozor nad ním.

Jakým způsobem pracovat se žákem doma?

Žák, který navštěvuje nápravné lekce, si z každé lekce odnáší písemně zadaná cvičení na týden. Pro tento účel nosí žák malý sešit A5. Tato cvičení je třeba procvičovat za dohledu dospělého každý den – nejlépe několikrát denně po krátkých časových úsecích. Pokud je některý pokyn dospělému nejasný, je možné kontaktovat logopedickou asistentku telefonicky, emailem nebo osobně v konzultačních hodinách.

Pomůcky, které používáme při nápravných lekcích:

Přehled odborné literatury využívané při nápravných lekcích: