Aktuality
Evropský den jazyků si 26. září každoročně připomínají všichni, kteří se učí cizím jazykům.
Peer teaching, neboli společné vyučování mladších žáků staršími, je jednou z tradic, kterými si naše škola tento den připomíná. Letos se ho zúčastnili od 25. do 27. září žáci prvního i druhého stupně. V některých třídách probíhala vzájemná výuka v různých evropských jazycích. Žáci, kteří se na krátkou dobu změnili na učitele, nejprve stručně seznámili ostatní se zemí, jejíž jazyk se pak společně snažili naučit. Seznámili se i se slovy z finštiny, zkoušeli se naučit francouzské a německé barvy a čísla, zjistili podobnost mezi češtinou, ukrajinštinou a ruštinou.
Žáci si také připravili jazykové aktivity pro nejmenší. Využili toho, co již prvňáci a druháci znají z angličtiny, vedli s nimi jednoduché rozhovory, malí studenti pod jejich vedením vypracovávali nejrůznější úkoly, hráli pexeso a soutěžili. Hodiny se vydařily, společné vyučování se líbilo jak mladším žáčkům, tak jejich starším kolegům v rolích učitelů. Užili si legraci, poznali nové kamarády a těší se na další spolupráci.
Další tradicí k oslavě evropských jazyků se v rámci letošního EDJ několik tříd z 2. stupně naší školy (6. A, 8. A, 8. C, 9. A, 9. B) zúčastnilo programu, který zorganizovala Studijní a vědecká knihovna města Plzně.
Programy na různých stanovištích trvaly okolo 30 minut a odehrávaly se např. ve Studijní vědecké knihovně města Plzně, anglické knihovně, v obřadním sále plzeňské radnice, či v Alliance française v Plzni. Děti si mohly vyzkoušet znalostní soutěže na téma, kolika a jakými jazyky se hovoří v EU. Dozvěděly se také spoustu věcí o zemích mluvících německy a anglicky, reáliích a studijních programech v Německu či v USA. Velmi je bavila jazyková animace v němčině, srovnávaly podobu italských a českých slov, snažily se netápat v arabštině, nebo se učily poznávat znakovou řeč.
Program se všem celkově líbil, dal nám další podněty a motivaci k rozvoji výuky cizích jazyků na naší škole.
Mgr. Andrea Pelánová