Aktuality
„Spatřil jsem kometu, oblohou letěla, chtěl jsem jí zazpívat, ona mi zmizela“… Známá písnička o velkém tajemnu, které odnepaměti přitahovalo pozornost většiny lidí, které je prý skoro prázdné kromě několika titěrností v podobě galaxií, naší zemské maličkosti a dalších planet, planetek a vesmírných těles. Ano, řeč je o velkém tajemnu jménem Vesmír. A protože toto učivo právě teď zkoumají páťáci v hodinách přírodovědy, rozhodli se podívat tam, kde nic nezačíná ani nekončí. Ve středu 29. listopadu se žáci z 5.A a 5. C vydali na cestu do vesmíru.
Naše kroky zamířily hned ráno do plzeňské Techmanie a zde do projekčního sálu Science On a Sphere s jeho opravdu unikátním dvoumetrovým glóbem, který se takřka vznáší v prostoru.
Lze jej dotykem ovládat, měnit a tím sledovat to, co pozemšťanovi zůstává skryto. V programu s názvem Země, Mars a šest statečných jsme navštívili naši sluneční soustavu, postupně se „zalétli“ podívat na jednotlivé planety, seznámili se s jejich vlastnostmi a samozřejmě věnovali velkou pozornost naší modré planetě Zemi i její přirozené družici, kterou je Měsíc. A padla otázka: „Mohli bychom žít na Marsu? Vypravíme se někdy na rudou planetu?“ Povídali jsme si o tom, jaké jsou plány na dobytí Marsu, jak odlišné jsou na něm podmínky od těch pozemských i jak dlouhá cesta by nás čekala.
Protože Techmania Science Center nabízí ještě spoustu dalších technických pokusů, modelů a zajímavostí, vyzkoušeli jsme si je a stálo to opravdu za to. Fotografie napoví více.
A tak, když spatříme kometu, budeme vědět, proč světelně září její chvost a také proč některé vidíme jen jednou za život.