21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Školní rok 2018/2019

Aktuality a akce ve šk. roce 2018/2019

Ukázkové hodiny francouzštiny pro páté ročníky

Vloženo 24.05.2019 22:18 h, autor Mgr. Jitka Králová

V uplynulých dvou květnových týdnech pozvali francouzštináři ze tříd 6.C a 7.B naší školy své mladší spolužáky ze všech pěti pátých tříd na ukázkové hodiny FJ.

Každoročně se tak děje proto, že právě v tomto období se páťáci rozhodují pro druhý cizí jazyk, jež budou v dalších čtyřech letech studovat. Na výběr mají němčinu nebo již zmíněnou francouzštinu. Pravdou je, že většímu zájmu se na naší škole stále těší němčina. Snad je to dáno i podílem německých firem v regionu, blízkostí do Německa a Rakouska či jazykovými znalostmi rodičů žáků.

Prostřednictvím ukázkových hodin se ale snažíme mladším dětem a potažmo i jejich rodičům ukázat, že francouzština není „ani strašák, ani popelka,“ naopak, vedle angličtiny je komunikačním jazykem Evropské unie, diplomacie, jazykem mnoha mezinárodních institucí a organizací. Že má právě s AJ mnoho společného a děti se tak mohou při dalším studiu o angličtinu opřít např. při učení se slovní zásobě (podobná je v mnoha tematických okruzích – rodina, zvířata, hudební nástroje, sporty, barvy, dopravní prostředky atd.). Navíc i v češtině máme mnoho původně fr. slov.

Určitou výhodu při studiu tohoto románského jazyka, vzešlého z vulgární (lidové) latiny, mají děti muzikální (zpívající či hrající na nějaký hudební nástroj). Je to totiž jazyk libozvučný, melodický, příjemný, navíc bohatý, hravý.

Během ukázkových hodin se děti z pátých tříd seznámily s učebnami, oběma vyučujícími, učebnicemi, moc hezky spolupracovaly, po svých starších spolužácích opakovaly slovíčka a odhadovaly jejich význam, zahrály si u tabule jednoduchou obrázkovou hru na slovní zásobu, vyzkoušely si jazykolam, zhlédly krátké video, dozvěděly se, jakými formami a metodami se učíme a co vše v hodinách děláme nad rámec běžné výuky. Nechceme se chlubit, ale výčet těchto nadstavbových činností je opravdu bohatý.

Snažíme se totiž, aby francouzština bavila nejen nás, učitele, ale hlavně děti. Aby si k ní našly pozitivní vztah, měly motivaci nejen k učení, ale i poznávání frankofonních zemí, jejich bohatých reálií, kultury apod.

Doufáme, že se v dalším školním roce 2019/2020 řady francouzštinářů více rozrostou a noví šesťáci se budou stejně nadšeně učit nejen německému, ale i francouzskému jazyku.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Červenec 2019  >>

PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Jídelníček

Žádný jídelníček.

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2019 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek