21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Školní rok 2018/2019

Aktuality a akce ve šk. roce 2018/2019

Když snídat, tak stylově – po francouzsku

Vloženo 21.05.2019 16:26 h, autor Mgr. Jitka Králová

Již podruhé se ve školním roce 2018/2019 zúčastnili francouzštináři naší školy, konkrétně ze tříd 7.B a 7.C, velmi příjemné akce – fr. snídaně na Alliance française de Plzeň.

V tzv. Scriboniovském domě v Plzni na nám. Republiky čp. 12 sídlí krom AF i další instituce, a to oddělení zahraničních knihoven Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, anglická, německá, rakouská a románská knihovna. Fr. alliance má v Plzni dlouholetou tradici a její zásluhou se mohou nejen Plzeňané, malí i velcí, lidé domluvící se i nikoliv - jazykově i kulturně vzdělávat v rámci frankofonního prostředí. Pořádá rozmanité kulturní i společenské akce, kurzy, festivaly, výstavy, hudební, filmové i degustační setkání, přednášky, čtení pohádek, ale i zmíněné fr. snídaně „les petits déjeuners.“

V úterý 14/5 nás zde přivítal sám p. ředitel Rémy Fournier a obeznámil nás s činnostmi AF, do Čj nám překládala asistentka, sl. Bára. Prohlédli jsme si přijímací halu a knihovnu. Hlavní dění se ale odehrávalo v tzv. Freskovém sále. Snídaně sestávala z nápojů – kávy, čaje, kakaa, ovocného džusu a dále tradičních baget, másla a džemu, ale také čokoládových briošek či máslových croissantů. Vše bylo čerstvé, výborné.

Posléze přišel na řadu malý kvíz zaměřený na fr. reálie. Připravily nám ho 2 stážistky, samozřejmě rodilé mluvčí. Víte např. do kolika let je ve Francii povinná školní docházka, na jak dlouho je volený fr. prezident či kdy se v této zemi budou opět konat Olympijské hry? Vítězky kvízu (2 dívky ze třídy 7.C) dostaly drobné ceny a byly navýsost spokojené.

Myslím, že se všem – žákům, učitelům i osazenstvu AF – návštěva velmi líbila. Panovala přátelská, pohodová atmosféra. Z počátečního „zakřiknutí“ se děti velmi rychle vymanily. Posléze se uvolnily, více smály, vnímaly, reagovaly, komunikovaly francouzsky – v rámci svých jazykových možností, užívaly si tuto jedinečnou příležitost k setkání s rodilými mluvčími i malou ukázku fr. kultury.

Krom spokojených bříšek jsme odcházeli s mnoha novými znalostmi. Víme, co AF je, kde se v Plzni nachází a co nabízí, že tu pracují vstřícní a příjemní lidé a široká veřejnost zde může v průběhu celého roku absolvovat krom kulturních akcí i jazykové kurzy či si složit mezinárodně uznávané zkoušky Delf či Dalf. Rádi sem znovu zavítáme.

Fotogalerii naleznete tradičně na: www.rajce.net pod heslem tygrousek.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Červen 2019  >>

PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jídelníček

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2019 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek