21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Školní rok 2018/2019

Aktuality a akce ve šk. roce 2018/2019

Okouzlující slečna

Vloženo 28.12.2018 21:48 h, autor Mgr. Jitka Králová

Nevlídné prosincové dopoledne. Blíží se 10 hod. 120 míst plzeňské Malé scény je již plně obsazeno. Hovor dětí pomalu utichá. Orchestr ladí. Živý orchestr! Schovaný za poloprůhlednou, později se ukáže, že velmi rafinovanou, zástěnou. A je to tu, hra začíná, přicházejí herci, usedají k malému stolku, pijí víno a hrají karty.

Zpívají, vysoké soprány s příjemnými tenory. „Ty v…., to snad bude opera?“ ozve se v řadě za mnou chlapecký hlas. Naštěstí dost potichu, nicméně mezi dětmi to zašumí. Po první skladbě ale herci hovoří – normálně. A tak to jde dál, hudební čísla se střídají s běžnými promluvami a děti se rychle zklidní. Hudba se nese v duchu 1. republiky, tančí se slow-foxy, rumba, tango i valčík, herci podávají moc pěkné výkony, děj má spád, ale není jednoznačný. Po hodině je tu přestávka. Jak to asi dopadne? Baví mě poslouchat typy dětí, zda Pavel zůstane s pihatou a trochu afektovanou Louisou nebo ho snad uloví ona okouzlující slečna, čokoládová princezna Annetta?

Abyste byli trochu v obraze. Malá společnost se baví na venkovském sídle ministerského úředníka Pavla. Jde o samotu, nejbližší civilizace je 12km vzdálené vlakové nádraží. Nazítří má přijet na oběd Pavlův šéf a budoucí tchán s dcerou, Pavlovou snoubenkou Louisou. Do zdánlivé idyly ale zasáhnou neočekávané a hlavně nechtěné okolnosti. V noci je dům poctěn nenadálou návštěvou v podobě dvojice – šoféra havarovaného automobilu a dcery čokoládového magnáta, slečny Annetty. Má šarm a styl, je energická a zvyklá, že život se točí podle ní. S domácím pánem si sice hned nepadnou do oka, ale protože Pavel je gentleman, ubytuje nakonec Annettu ve svém pokoji, šoféra odešle se služebnou Julií na nádraží, a tiše doufá, že ráno noční návštěva zmizí a vše se vrátí k normálu. Plete se. Tchán s Louisou přijíždějí dříve, v domě zastihnou Annettu při snídani v družném hovoru s Pavlovými přáteli. Vzniká důvodné podezření z „nevěry“ a papá se stále omdlévající Louisou, která je mimochodem pravým opakem Annetty, ihned odjíždějí. Pavel je rozhořčen, ale rozmarná Annetta se dobře baví a vůbec si možná neuvědomuje, co svým chováním svému hostiteli způsobila. Po pause se scéna přesouvá do města na ministerský úřad. I zde Pavlovi do života zasahuje šéf, přátelé z venkova, ale znovu také Annetta a dokonce i její otec. Pavel si uvědomuje, že ač by měl Annettu za vše nenávidět, děje se pravý opak, stále na ni myslí, na Louisu zapomíná. Nakonec se rozhodne morální dilema vyřešit radikálně: „Jdu se utopit! Do vody!“ Ale neutopí se, stejně jako na začátku se v posledním okamžiku zjeví ono kontroverzní stvoření, oba si vše vyjasní a jejich vzájemná láska už nemá žádné překážky. Happy-end.

Autorem této komorní operety, humorně až komediálně laděné, je Ralph Benatzky, vlastním jménem Rudolf Josef František Benatzky, rodák z Moravských Budějovic, později etablovaný více v německy hovořícím prostředí jako byl např. Berlín, Mnichov, Norimberk či Vídeň. Po 1. světové válce se usadil v Berlíně, kde psal operety, písně, filmové melodie či malá revuální díla, která měla později vliv na vznik muzikálu. Jeho nejúspěšnější dílo z r. 1930 byla opereta U bílého koníčka, ve své době hit, dokonce mnohokrát nahrán a zfilmován. V r. 1933 se ale v Německu dostává k moci A. Hitler a Benatzky se ženou (s ohledem na židovský původ obou) raději prchají. Nejprve do Vídně, kde má 24/5 1933 premiéru i naše Okouzlující slečna, a dále do Paříže a USA. Poslední roky života tráví ve Švýcarsku.

Naše hra se dočkala i filmového zpracování, Benatzky k filmu napsal scénář a hudbu. V Čechách měla hra premiéru v Brně r. 1934 v režii Oldřicha Nového, který ztvárnil i hlavní roli Pavla. Plzeň má Benatzkyho díla na repertoáru již od r. 1927, Okouzlující slečna zde byla poprvé uvedena v r. 1943 a nyní se vrací jako vůbec 1. opereta uvedená na Malé scéně Nového divadla.

Mně osobně, kolegyním a dokonce i většině dětí ze 7.B, 8.A, 8.B a 8.C se tato hra moc líbila. Bylo to příjemné pozastavení v předvánočním shonu. Na Malou scénu se opět vydáme na jaře a již teď se těšíme.

Fotografie jsou staženy z ofic. stránek DJKT Plzeň: https://www.djkt.eu/okouzlujici-slecna

Kliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Červen 2019  >>

PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jídelníček

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2019 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek