21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Starší články

Aktuality a akce

Krásy severního Walesu

Vloženo 27.05.2015 16:14 h, autor Mgr. Pavel Srb

V páteční večer (24. dubna) jsme se konečně všichni sešli před školní budovou. Tentokráte však ne kvůli výuce. Navíc kdo by chodil před půlnocí do školy, že. Důvod byl mnohem příjemnější a lákavější. Po vyřízení nezbytných formalit jsme konečně usedli do autobusu a plni očekávání vyrazili na cestu.

Jako vždy jsme nemohli vynechat poslední zastavení v České Republice. Nejeden žák si rád dopřeje poslední dávku kalorií v McDonaldu. Tím spíš, pokud není právě příznivcem ostrovní stravy.

2. DEN: BRUSEL, BRUGGY

Ráno příjezd do Belgie. Dopolední zastavení v Bruselu u Atomia - možnost prohlídky. Návštěva půvabného historického města Bruggy. Procházka malebným historickým městem s kanály, velkým tržištěm, zvonicí Belfort a krásným Hradním náměstím. Možnost vyhlídkové jízdy na lodičkách po kanálech. Nocleh v hotelu v blízkosti francouzského přístavu Calais.

Noc v autobusu jsme všichni s občasnými pauzami proklimbali a ráno už jsme se těšili na návštěvu Atomia. Už samotná cesta do jedné z horních koulí byla zážitkem. Kdo by si neužil jízdu ve výtahu, který zvládne stovku za 20 vteřin. A co teprve ten výhled na Brusel. Zajímavá byla i výstava, která v Atomiu právě probíhala. Počasí pravda nebylo právě nejlepší, ale vše se v dobré obrátilo během návštěvy města Bruggy. Žáci měli možnost ochutnat výborné vafle. Kde jinde by měly být lepší než v zemi svého původu. Samozřejmě jsme nemohli zapomenout ani na vynikající belgické pralinky. Snad se většina těchto křehkých dobrot dostala v neporušeném stavu do správných úst. Pokud to tedy žáci vydrželi a neochutnali dárky ještě před návratem. Část z nás také zatoužila po hodinové prohlídce města z trochu jiné perspektivy. Zatímco polovina se pohupovala na vlnkách kanálů, ostatní si prohlédli malebné náměstí a přilehlé uličky. Po prohlídce města jsme se odebrali do hotelu F1 blízko města Dunquerke.

3. DEN: WORICK, COVENTRY

Ráno jsme si museli celkem přivstat. Nikdo asi nebyl moc nadšený, když jsme měli budíček po čtvrté ráno. Trajekt jsme stihli a nalodění proběhlo také bez jakýchkoliv problémů. Netrvalo dlouho než jsme konečně vstoupili na britskou půdu. Jako první jsme navštívili jeden z nejnavštěvovanějších zámků v Anglii a tím byl Worick. Mohli jsme zde vidět přehlídku ptáků, např.: orlů, supů, káňat. Také jsme stihli zhlédnout obléhací zbraň Trebuchet. Velice se nám tu líbilo. Poté jsme nasedli do autobusu a jeli do trošku vzdálenějšího města Coventry. Když jsme vystoupili, šli jsme pár uličkami než jsme se dostali k muzeu drahých a krásných aut. Po prohlídce jsme si dali rozchod, děti měli možnost jít například do Primarku. Po nákupech jsme nasedli zpátky do autobusu a jeli jsme na parkoviště, kde jsme se měli sejít s našimi náhradními rodinami. Většina dětí byla nervozních.

4. DEN: CONWY, SNOWDONIA NATIONAL PARK

Po snídani jsme se vydali do severozápadního Walesu. Cestou do národního parku Snowdonia jsme se zastavili v malinké vesničce Betws-y-Coed. Kdo si neprohlédl krásný středověký kostelík, udělal chybu. Ještě jsme stihli rychlou zastávku u vodopádů Swallow Falls, kde jsme se osvěžili příjemným chladným vzduchem zvlhčeným vodní tříští bělavých proudů tříštících se ve skalnatých peřejích. Pak už hurá do parku! Absolvovali jsme přibližně dvouhodinovou procházku parkem. Měli jsme velké štěstí. Stihli jsme totiž i dvě sněhové přeháňky. Dostali jsme se až k jezeru, odkud byl výhled na nejvyšší vrchol pohoří. V odpoleních hodinách nás také čekala prohlídka hradu Conwy - jeden z hradů tzv. Železného prstence anglického krále Edwarda I. Mohli jsme si projít velice zachovalou zříceninu středověkého hradu, který byl vystavěn na mohutném skalním masivu. Hrad dotváří malebný ráz krajiny s romantickými pohledy na záliv, vesničku nebo blízké kopce, na kterých se pasou všudypřítomné ovce. Unaveni po náročném dnu jsme se opět těšili na pohostinnost našich „adoptivních“ rodičů.

5. DEN: LIVERPOOL, CHESTER

Tento den nás dychtivě očekávali chlapci z Beatles. Na programu totiž byla prohlídka muzea, jehož expozice byla věnována jedné z nejslavnějších kapel hudebního světa. Cestou k muzeu jsme si prohlédli nejvýznamnější část města z hlediska historie – doky a přilehlé budovy. Poté co jsme se dočkali posledních členů výpravy a největších příznivců Beatles v jedné osobě, vydali jsme se ještě do 4D kina. Po poledni jsme se rozprchli po liverpoolské nákupní třídě. Měli jsme zase malou chvilku na pořízení upomínkových předmětů nebo dárků. Když jsme měli pohromadě všechna naše dítka, rozjeli jsme se směrem k Chesteru. Prošli jsme si malebné historické centrum, pohlédli jsme na město ze středověkých městských hradeb a navštívili také pozůstatky římského amfiteátru s přilehlými lázněmi. Pak už zase šupky hupky do rodin na nějakou dobrou večeři.

6. DEN: CAERNARFON CASTLE, PORTHMADOG, FFESTINIOG RAILWAY

Šestý den nás opět čekal jeden z nespočetného množství hradů Spojeného království. Ale ještě před tím jsme zabloudili do velšské vesničky s nejdelším názvem, který už si samozřejmě nikdo z nás nepamatuje. Po krátkém přejezdu jsme mohli prozkoumat hrad Caernarfon, kde bývali korunováni princové z Walesu. Jak už to tak většinou bývá, jednalo se zase o velmi zachovalou zříceninu. Množství všech chodbiček, temných zákoutí, síní a všelijakých dalších místností úplně vybízelo ke hře na schovávanou. Žáci se naštěstí chovali slušně. Nenastali tedy žádné konfliktní situace se strážci hradu. Velice poutavá byla i hradní výstava zaměřená na vojenství. Posledním dnešním bodem byl výlet úzkorozchodnou parní vlakovou soupravou z Porthmadog, brána do národního parku Snowdonia, do cílové stanice Blaenau Ffestiniog. Prohlédli jsme si samé srdce národního parku s jeho úchvatnými scenériemi. Tento den byl zároveň posledním noclehem v našich hostitelských rodinách.

7. DEN: LONDÝN

Po snídani jsme konečně vyrazily do Londýna. Proč konečně? Protože pro děti je Anglie bez návštěvy Londýna jako dovolená na Kanárech bez možnosti jít se vykoupat. Jako první nás čekal Tower of London, středověký klenot uchovávající řadu dalších klenotů uvnitř – především korunovační. Přes jeden z nejznámějších mostů Tower Bridge jsme se přesunuli na druhý břeh Temže, abychom si mohli prohlédnout palubu a útroby britského křižníku HMS Belfast. Po nahlédnutí do historie britského válečného loďstva v době druhé světové války jsme se přesunuli k Londýnskému oku, odkud byl nádherný výhled na celý Londýn a jeho jedinečné památky. Následovala procházka na Trafalgar Square s krátkým zastavením. Když se začalo stmívat, doputovali jsme k Piccadilly circus, kde jsme se mohli nejen pohupovat do rytmu s pouličními tanečníky a rappery a nechat se oslňovat světly z reklam, ale také to byla poslední možnost si zakoupit něco v Anglii.

8. DEN: NÁVRAT DO ČR

Týden utekl jako voda. Aniž bychom se nadáli, už jsme směřovali přes státy Evropské unie do naší rodné země. Samozřejmě nemohli chybět „čůrací pauzy“ a již neodmyslitelná zastávka při přejezdu německo-českých hranic v McDonaldu. Myslím si, že to byl další úspěšný ročník našich zájezdu s dlouholetou tradicí. Snad to není jen můj pocit.

Kliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Červenec 2022  >>

PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jídelníček

Žádný jídelníček.

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2022 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek