21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Starší články

Aktuality a akce

Víte, že vyšupat děvčata pomlázkou je ryze česká tradice?

Vloženo 19.04.2014 10:28 h, autor Mgr. Jitka Králová

Toto a mnohé jiné zajímavosti spojené s oslavou největších křesťanských svátků se dozvěděli žáci několika tříd 21. ZŠ Plzeň při nedávné návštěvě Národopisného muzea, které tradičně pořádalo komentovanou velikonoční výstavu a prodejní workshop ve svých prostorách na náměstí Republiky v Plzni.

Děti ze 7.A se na akci těšily a chovaly se nadmíru ukázněně, i sympatická paní průvodkyně si je pochvalovala. Zajímavě nám vyprávěla o dávné historii sahající nejen k židovským svátkům, ale i ke germánským či slovanským oslavám příchodu jara, připomněli jsme si, jak stanovit datum Velikonoc, co vše znamenají pro křesťanský svět, co je to půst, kdo to byla Morana a proč se vynášela z obcí ven. Na jednoduché hře jsme si zopakovali, jak se nazývají jednotlivé dny pašijového, tedy posledního týdne 40denní postní doby a jaké obyčeje se k nim vážou. Že např. na škaredou středu se pečou jidáše a lidé by se neměli zlobit a mračit a na zelený čtvrtek bychom měli sníst něco zdravého a nejlépe zeleného či se časně omýt rosou pro celoroční zdraví (nevím, nevím, při současných mrazivých teplotách po ránu?). Velmi nás také překvapilo, že čeština prý zná až 30 synonym pro pomlázku! Prohlédli jsme si i dobové řehtačky a trakárky určené k rachtání, černou kuchyni či kroje Plzeňského kraje.

A pak už hurá tvořit, vyrábět a také... Pod vedením zkušených lektorů či zcela samostatně jsme si mohli ozdobit vajíčka klasickou technikou tekutého vosku, vyzkoušet, jak se „otlouká“ píšťalka (některé i pískaly) či uplést pomlázku (to jsme zvládali bravurně, protože to umíme už z loňska), ale hlavně si téměř všichni pochovali malé králíčky. Někdo z dětí rychle objevil velkou proutěnou bednu se 4 králičími ratolestmi s oušky dolů – tedy s beránky. Technika netechnika, pochovat si živé obyčejné venkovské zvířátko, navíc přítulné a hebounké, bylo pro děti evidentně největším zážitkem. Sama jsem vyrostla napůl na venkově a nebylo zvířete, na které bych si někdy alespoň nesáhla. Ale v dnešní době moderních městských babiček je taková „zábava“ dětem téměř zapovězena. Dokonce ani ti nejotrlejší PC „pařmeni“ nebyli k odtržení. Ale museli jsme se vystřídat s další skupinou.

Tuto návštěvu jsme si moc užili. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, tvořili jsme a odcházeli s úsměvem a příjemnými zážitky. Fotogalerii naleznete opět na www.rajce.net pod heslem „tygrousek.“

Přejeme vám hezké Velikonoce a nezapomeňte na některé zvyky a tradice. Život je s nimi rozhodně pestřejší!

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Červenec 2022  >>

PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Jídelníček

Žádný jídelníček.

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2022 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek