21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Starší články

Aktuality a akce

Hlazení a krmení daňků povoleno aneb výlet do Blatné

Vloženo 25.06.2015 18:19 h, autor Mgr. Jitka Králová

Pokud bychom si měli vybrat největší zážitek mezi jízdou lokálkou, prohlídkou zámku, krmením daňků či obědem v pizzerii, jednoznačně by zvítězilo krmení a hlazení daňků. Ovšem to značně předbíháme sled událostí.

V pátek 18. 6. se třída 8.A vypravila na výlet do jižních Čech do města Blatná. „Rychlík“ z Plzně vyjel sice se značným zpožděním, ale přestupní lokálka v Nepomuku na nás počkala. Některé děti jely takovým vláčkem vůbec poprvé. V Blatné jsme byli včas. „Kudy že na zámek? Inu, když stačíte mému tempu, pojďte za mnou,“ pravila paní listonoška na dotaz, kudy že na ten zámek. Není nad to oslovit místní. Paní nás opravdu rychlým tempem protáhla zkratkami kolem vodního parku až k samotnému zámku. Plánovaná prohlídka byla poučná, dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí, např. že zámek je v soukromém vlastnictví rodu Hildprandtů (již od roku 1798), že patří mezi trojici vodních zámků v Čechách spolu se Švihovem a Červenou Lhotou, že se zde natáčela filmová pohádka Šíleně smutná princezna, že poslední majitelé vášnivě holdovali lovu zvěře, o čemž svědčí množství trofejí prakticky ve všech interiérech, že se v zámeckém parku kdysi rýžovalo zlato a že zde stával i proslulý dub královny Johanky...

Následně jsme se vydali za daňky. Měli jsme štěstí. Jako by na nás už čekali. Prý jich tu mají skoro 70hlavé stádo. Byli krotcí, krásní, hebcí na dotek. Brali si od nás tvrdé housky, pravda i některé svačiny vzaly za své. Už při krmení nás upoutalo volání pávů procházejících se nedaleko – u empírového domu, kde bydlí poslední žijící baronka se svým synem. Tak jsme si zblízka prohlédli ještě tyto symboly pýchy, všudypřítomné divoké kachny a možná zakletého „žabího“ prince.

Pak už se ale začaly zcela prozaicky ozývat i naše žaludky. Spáchali jsme tedy ještě pár skupinových fotografií a pak už hurá na jedno z blatenských náměstí do vyhlášené pizzerie na oběd. I jsme se v té restauraci trochu ohřáli, protože počasí nebylo úplně teplotně ideální.

Cesta domů proběhla bez problémů. Výlet se nám moc líbil, jen jsme litovali, že nám – právě kvůli počasí – nevyšla blatenská plovárna. O důvod více sem někdy zavítat znovu.

Fotogalerii naleznete opět na známé adrese: www.rajce.net pod heslem: tygrousek.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

22. 02. 2023

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Únor 2023  >>

PoÚtStČtSoNe
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 1 2 3 4 5

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2023 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek