21. ZŠ
Plzeň

Projekty / Projektový den / Projektový den 2011

Projektový den 2011

Mimořádka? Požár? Povodeň? Někdo zkolaboval? Vykradli nám auto? Táta boural? Ulomil se mi nehet?

Vloženo 08.06.2011 14:20 h, autor Mgr. Jitka Králová

Co si asi tak představit pod pojmem "mimořádná situace?" Je jasné, že náhled dospělého nebude totožný s náhledem žáka 8. ročníku!

V pořadí již třetí jednadvacítkový projektový den na téma: "Chování v mimořádných situacích" nás, třídu 8.B: překvapil - mile, prověřil - řádně, poučil - důkladně, stmelil - perfektně, rozesmutnil - trochu, ba i rozesmál - hodně a co hlavně - pomohl nám - moc.

Vnímající a do běhu věcí aktivně zapojený člověk, ať už malý či velký, jednoduše nemůže být slepý, hluchý, němý, zkrátka lhostejný k tomu, co se děje kolem něj. Situace osobní, kolektivní, ba i vzdálené se nás tak, ať chceme či nechceme, více či méně dotýkají. Jenže... co je mimořádné pro dospěláka, není stejné pro "puberťáka"... A propos dospělí... víte, co je pro nás hodně mimořádné a stresující? Tabulkově - smrt blízkého člověka, nemoc, rozvod, ztráta zaměstnání... ale to už dětem podsouváme něco, co se jim, doufejme, vyhne.

Ten den jsme pojali - časově - opravdu velkoryse, což se nám trochu vymstilo. Začali jsme pracovními listy - čísly na důležitá místa počínaje, rozborem konkrétních mimořádných situací s ohledem na náš věk, možnosti, zeměpisnou polohu pokračuje a DVDéčkem na téma: Resuscitace a 1. pomoc konče. Až potud teoretická část.

Zbývalo málo, opravdu málo času na praktickou část - nácvik 1. pomoci v podobě protišokové, stabilizované a resuscitační polohy a vše s tím spojeného. Sice bleskově a také trochu neohrabaně, ale nakonec jsme zvládli i to.

Museli jsme však dále. Za objednanou schůzkou s Hasičským záchranným sborem, Plzeň-Slovany. "Kluci" už nás čekali. Protáhli nás posádkou, dali nám např. dýchnout z kyslíkových lahví, ukázali nám hasičské fitko i saunu. Ale auta, technika, výzbroj a výstroj - to bylo teprve něco! A což když jsme objevili objemnou hasič. tyč! Jaké bylo naše překvapení, že tyč hasičů není to samé, co tyč na šplh v naší tělocvičně??? Vyzkoušet ji ale museli téměř všichni.

Zatímco ve finále děti nadšeně zápasily na dvoře posádky s hadicemi ve snaze stříkat vodu alespoň určitým směrem (natož na cíl), obě paní učitelky byly odměněny pohledem na svět z výšky hasičské plošiny. Vyvezlo nás to až do 30 m! Výhled po okolí byl opravdu nádherný. Cestou zpět na zem nám ale oběma došlo, že děti mezitím pojaly "práci" s hadicemi po svém a vše se "zvrtlo" v nefalšovanou vodní bitvu. Nikdo se ale nezlobil, naopak. Bavili se všichni, hasiči, děti i my učitelky.

Celé dopoledne se dětem moc líbilo, což dokazují i pozitivní hodnocení v pracovních listech. Proto se už moc těšíme na příští projektový den.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Květen 2021  >>

PoÚtStČtSoNe
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2021 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek