21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Školní rok 2018/2019

Aktuality a akce ve šk. roce 2018/2019

Předvánoční workshop

Vloženo 18.12.2018 23:02 h, autor Mgr. Jitka Králová

V úterý 11. prosince navštívila třída 8. A v rámci výuky výtvarné výchovy tradiční předvánoční workshop v plzeňském Národopisném muzeu. Patří to už k našim obvyklým aktivitám v době adventu. Byli jsme zvědaví, jaké tvoření si pro nás pracovníci muzea připravili letos.

Program trval zhruba hodinu a půl a byl rozdělen na tři půlhodinové bloky. Začali jsme v prostorách bývalé mýdlárny. Tam jsme zdobili skořápky vlašských ořechů různými větvičkami a přírodninami a také vystřihovali papírové ozdoby ve tvaru stromečků. Více stanovišť nás čekalo v konírně. Navlékali jsme korálky, vystřihovali z barevného filcu, ze slámového šustí jsme – pravda – trochu neohrabaně zpočátku – tvořili andílky. Také jsme si odnesli „placky“ např. na batohy vytvořené díky speciální raznici.

Mohli jsme si také zakoupit hezké dárky, medové perníčky, drátkované předměty, voňavé pytlíčky s levandulí, drobnou keramiku atd. Stejně jako v předchozích letech se najednou mezi námi objevily dvě „Lucky!“ Bíle oděné a od hlavy po paty zahalené postavy s dřevěnými noži budily zasloužený respekt. Jejich přítomnost samozřejmě evokovala blížící se svátek svaté Lucie, patronky slepých. Ta je uctívána dokonce i ve Švédsku a Norsku. V českých zemích chodívaly Lucky dříve hlavně na venkově a dohlížely na dodržování některých adventních zvyků jako byl např. půst, zákaz draní peří a tkaní příze. Kdo prý zákaz porušil a byl u toho přistižen, tomu hrozil výprask metlou či pěkný nepořádek v domě v podobě rozfoukaného peří nebo zpřetrhaných nití.

V závěru jsme si na venkovním dvoře ještě vyzkoušeli lití olova do vody. Ze vzniklých tvarů se údajně dala věštit budoucnost. Naše odlitky byly ale značně neurčité a vyčíst z nich něco konkrétního nebylo moc reálné, ale proč na chvíli nepopustit uzdu fantazii? Také jsme pouštěli lodičky za skořápek vlašských ořechů a malých svíčiček. Od kraje velkých dřevěných necek se jim ale moc nechtělo. Dříve se věřilo, že komu lodička plula po hladině dál, ten se v příštím roce podíval do světa.

Všechny aktivity a činnosti nás moc bavily. Žáci byli spokojení, že si domů odnášejí vlastnoručně vyrobené dárky pro své blízké, já byla ráda, že si děti vyzkoušely zase něco nového, chovaly se ukázněně, spolupracovaly a pomáhaly si. Muzeu za pořádání podobných akcí patří velký dík. Rádi sem opět zavítáme znovu. Fotografie najdete na www.rajce.net pod heslem tygrousek.

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Červen 2019  >>

PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Jídelníček

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2019 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek