21. ZŠ
Plzeň

Aktuality a akce / Školní rok 2015/2016

Aktuality a akce ve šk. roce 2015/2016

Upálit či neupálit? Ani jedno, ani druhé, prostě jen vyrobit!

Vloženo 10.05.2016 21:43 h, autor Mgr. Jitka Králová

Koho či co? No přeci typickou filipo-jakubskou čarodějnici. Vzpomeňte si na předminulý víkend spojený s několika starými lidovými zvyky. V noci ze soboty 30. dubna na neděli 1. května se přece „pálí čarodějnice“ a hlídají předem postavené „máje či májky.“ Lidé se večer scházejí u zapálených ohňů a slaví příchod jara.

Opravdu? Kdeže! Dnes jde mnohde už spíše o společenskou událost, sejít se, poklábosit, popít, dovolit dětem být venku a déle vzhůru...

Dříve tomu tak ale nebylo. Tato noc byla pokládána za čarovnou, tajemnou, magickou. Svátek se zřejmě slavil za úplňku, který byl nejblíže dnu, nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili například v to, že země (často v podobě jeskyní, slují apod.) se v tuto noc otevírá a vydává své poklady. Hlavním smyslem tohoto starého lidového zvyku byla ale pravděpodobně oslava plodnosti. Ohně se zapalovaly jako ochrana před čarodějnicemi, později už jen symbolicky. Leckde se pálila smolná košťata a vyhazovala se do výšky. Přes oheň se také skákalo kvůli trvalému mládí či plodnosti. Popel z těchto ohňů prý měl mít zvláštní moc pro zvýšení úrody a rovněž se jím, když vychladl, vodil dobytek, opět k zajištění plodnosti.

My z 9.A, jsme se při výtvarné výchově rozhodli, že si tento svátek připomeneme výrobou a ponecháním, nikoliv upálením, loutky v podobě takové čarodky, čarodějky, čarodějnice... Stačilo pár rekvizit, staré punčochy, vata, jehla, nit, nůžky, instalatérské česání, zbytky látek, březová větvička na košťátko. Pak také šikovné ruce, trocha trpělivosti, pomoci odvedle. „Že to ty děti tak baví a zrovna deváťáky?“ říkala jsem si. Pak jsem na to přišla. Zde na rozdíl od jiných hodin nešlo ani tak o pečlivost jako spíše o fantazii, jak loutku udělat dostatečně škaredou, ale přitom originální. Ve třídě mi jich nakonec zůstalo jen pár, ostatní si děti tradičně odnesly domů. Dostala jsem i jednu jako osobní dárek, té si obzvláště považuji.

A co vy, věříte na staré zvyky a tradice? Dodržujete některé? A co čarodějnice? Nechodí stále mezi námi?

Kliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíteKliknutím obrázek zvětšíte

« zpět na seznam článků

Město Plzeň

Logo města Plzně

Kalendář

<<  Říjen 2021  >>

PoÚtStČtSoNe
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Celé Česko čte dětem

Celé Česko čte dětem

Jsme zapojeni do projektu Příběhy bezpráví

Příběhy bezpráví

 

© 2007 - 2021 - 21. ZŠ Plzeň, design FoXprofi.com

Mapa stránek